opravnayzi_2

Tipy a rady

Lepí se Sníh na skluznici?

Důvodem je špatný stav Vaší skluznice. Základní ochranou je voskování, přičemž prohřátí skluznice zvýší absorpci vosku. Pro co nejlepší výsledek doporučujeme skluznici před voskováním i přebrousit a vyříznout novou strukturtu.

Lyže nejedou? Vedení lyží je náročnější?

Důvodem je nejspíše narušená struktura skluznice, která do značné míry ovlivňuje jízdní vlastnosti Vašich lyží. Jemný vzorek na skluznici ve spojení s jejím správným voskováním zajišťují optimální odvod vody vznikající třením mezi skluznicí a sněhem. Novou strukturu lze vytvořit brusným kamenem. Prvním příznakem, že skluznice není úplně v pořádku je její našedivělý (zoxidovaný) povrch.

Škrábance, rýhy nebo dokonce díry ve skluznici vyžadují razantnější opravy. Poškozená místa je potřeba buď zavařit materiálem k tomu určeným, nebo celé místo nahradit novou částí skluznice.

Ujíždějí lyže na zledovatělých plochách?

Důvodem je pravděpodobně špatný stav hran. Hrany se brousí podle typu lyže, sněhu, stavu sjezdovek, schopností lyžaře a v závislosti na intenzitě lyžování i několikrát za zimní sezónu. Pravým okamžikem pro přebroušení je zhoršená schopnost udržet směr.
Kámen nebo tvrdý předmět může hranu poškodit více, případně ji z lyže vytrhnout. Lyžování s takto poškozenou hranou může být pro Vás i ostatní lyžaře nebezpečné.

Vypíná vázání příliš často nebo naopak nevypíná vůbec ?

Je čas, nechat vázání odborně seřídit. Seřízení vázání se provádí na diagnostickém přístroji podle Vašich dispozic a lyžarské zkušenosti. Správně nastavené vázání zvýší Váš pocit bezpečí a pomůže ochránit Vaše zdraví. Dopučujeme nechat vázání překontrolovat vždy před zahájením lyžařské sezóny.